Nauka języków

Jak uczyć się języków obcych?

Sukcesem nauki języka obcego jest odpowiednia motywacje. Jazda samochodem, rzeźbienie w glinie, gotowanie – wszystkiego uczymy się przez praktykę, której skuteczność zależy wyłącznie od nas. Najważniejsza jest systematyczność. Regularne powtarzanie jest najlepszą metodą skutecznej nauki, aby jednak nie przeciążyć mózgu, naukę trzeba dawkować. Warto ustalić, że uczymy się przez 30 minut dziennie lub 2x15 minut każdego dnia.

Nauka partiami jest szybsza, a materiał łatwiejszy do zapamiętania. Osoby uczące się systematycznie są bardziej zadowolone z siebie i całego dnia i bardziej zmotywowane. Największym wrogiem nauki języków jest stres i znudzenie. Kucie po to, aby pielęgnacja zieleni w biurze bielsko biała zdać test czy zdobyć certyfikat nie jest żadnym powodem, wręcz przeciwnie, może zniechęcić do nauki. Efektywne uczenie się jest możliwe, jeżeli zastosujemy różnorodne metody i formy nauki. W przypadku języka obcego należy praktykować cztery aktywności językowe, tj. czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Jednego dnia czytasz ulubioną poezję, drugiego oglądasz film z napisami, na trzeci dzień piszesz ze swoim angielskim znajomym, a czwartego – umawiacie się na wideokonferencję.

Ucząc się języka obcego trzeba umieć znaleźć złoty środek między ćwiczeniami językowymi a rozwijaniem swoich zainteresowań. Sekretem efektywności i przyjemności płynącej z nauki jest integracja tych dwóch rodzajów nauki.

- autor artykułu